Литовский кладоискатель-ФОРУМ ВКЛ. Литовский кладоискатель-ФОРУМ ВКЛ.
Пользовательского поиска
Сделать стартовой

Литовский кладоискатель-ФОРУМ ВКЛ. Lietuvos lobiu ieskotojas - LDK FORUMAS

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Литовский кладоискатель-ФОРУМ ВКЛ. Lietuvos lobiu ieskotojas - LDK FORUMAS » Обсуждение законов и СМИ » Месцы грашовых скарбаў Гарадзеншчыны…


Месцы грашовых скарбаў Гарадзеншчыны…

Сообщений 1 страница 16 из 16

1

У Горадні знаходзіцца сядзіба Беларускага нумізматычнага таварыства. Сёньня ў ім больш за сто чалавек, гэта — музэйныя супрацоўнікі, выкладчыкі, проста калекцыянэры, існуюць філіі ва ўсіх абласьцях, апроч Гомельскай. Кіраўнік таварыства Віктар Какарэка гаворыць, што ў Горадні карпатліва вывучаюць манэты часоў Вялікага княства Літоўскага і Рэчы Паспалітай. Апроч гэтага, сябры арганізацыі складаюць мапу скарбаў на тэрыторыі Гарадзеншчыны, што былі знойдзеныя за апошнія два стагодзьдзі.

    Віктар Какарэка выдатна ведае нумізматычную спадчыну беларусаў, разам з менскім дасьледчыкам Ільлём Шталянковым яны выдалі даведнік “Манэты Вялікага княства Літоўскага. 1492-1707”. Прызнаюся, я асабіста ўпершыню ўбачыў манэты з выявай герба Пагоня і разглядаў іх зь вялікай цікавасьцю.

    У нумізматычным таварыстве зьбіраюць зьвесткі пра скарбы і ўсё ведаюць пра абарачэньне грошай. Яшчэ ў савецкія часы на вул.Ажэшкі будавалі дом, і экскаватаршчык знайшоў гаршчок зь невядомымі купюрамі. Вырашыў абмяняць у банку, аказалася, што гэта былі амэрыканскія даляры. Віктар Какарэка зазначае, што пасьля акупацыі Горадні ў 1941 годзе немцы далучылі яе да Нямеччыны, і тут мелі абарачэньне розныя грошы, у тым ліку савецкія, а таксама даляры і англійскія фунты.

    Віктар Какарэка зазначае: за апошнія гады ў гарадзенскі музэй траплялі толькі старыя манэты, знойдзеныя архэолягамі. Апошні скарб яны выявілі на вул.Траецкай у Горадні.

(Какарэка: )

     “Найбольш старажытныя манэты на тэрыторыі Гарадзеншчыны — гэта рымскія дэнарыі, якія сустракаліся ў раёне Наваградка, крыху было знойдзена каля Бераставіцы-Алекшыц — адзін скарб быў зафіксаваны”.

     Сябры нумізматычнага таварыства наведваюць вёскі, дзе адносна нядаўна былі знойдзены манэтныя скарбы, апытваюць сьведкаў. Складзена мапа скарбаў вобласьці, а з часам можа быць надрукавана праца, прысьвечаная ім, гаворыць спадар Какарэка. Ён зазначае, што сёньня сярод калекцыянэраў вялікім попытам карыстаюцца і сучасныя беларускія манэты, некаторыя маюць гарадзенскія сюжэты. Апошняя срэбная манэта з сэрыі архітэктурных помнікаў, прысьвечаная Гомелю, на калекцыйным рынку рэзка падаражэла — ад 27 даляраў амаль да 200. Дзяржбанк выпускае і залатыя манэты.

(Какарэка: )

     “Выходзілі залатыя, першая — прысьвечаная 50-годзьдзю ААН, гэта адна з самых дарагіх і рэдкіх манэт. Яна выходзіла вялікім накладам, пяць тысяч быў наклад, на Беларусь было выдзелена толькі 50 манэт, і цяпер адносна яе цаны цяжка быць пэўным, бо пакуль на рынку яна практычна не сустракаецца, але некалькі тысяч даляраў яна дакладна каштуе”.

(Какарэка:)

    “У бліжэйшым часе чакаецца выпуск манэты з выявай ваўка. Будуць выпушчаны тры манэты — з золата, срэбра і медна-нікелевая: з устаўкамі, вочкі ў яго будуць з каменьчыка — з дыямэнту ці чагосьці іншага”.

    Раней выходзіла манэта з выявай лісы, яна каштуе сёньня прыблізна 800 даляраў. Кіраўнік нумізматычнага таварыства гаворыць, што гэтаксама дзяржбанк рэалізуе і залатыя зьліткі, але манэта больш прыгожая рэч і ў цане ніколі не ўпадзе, а можа толькі падаражэць, зазначае спадар Какарэка.

http://www.svaboda.org/images/photo/astr_1024_01.jpg

(c) blog.grodno.net

0

2

Знаем мы этого человека на фотке, если  лишнего не болтать, то много полезного у него узнать можно.

0

3

mon написал(а):

то много полезного у него узнать можно

:lol:  :lol:  :lol:

0

4

Че то я ниче не понял...

0

5

AK-47 написал(а):

:lol:  :lol:  :lol:

Ниче смешного, когда-то у него узнавал приблизительную стоимость монет, да и что за монетки тоже, потом где и у кого можно купить листы для монет, короче по мелочам, но...

0

6

Да, я бы то же не стал смеяться. Именно благодаря г-ну Какареко я нашел свой первый на гродненщине клад.

0

7

mon написал(а):

Ниче смешного, когда-то у него узнавал приблизительную стоимость монет

Да ты узнай у него о стоимости монеток, а потом ему еще и продай :lol:

0

8

mon написал(а):

то много полезного у него узнать можно.

Я однажды попробовал узнать, но....мне не повезло. :D

0

9

Какая шикарная карта.

0

10

...

Отредактировано Капитан (2010-02-15 10:22:28 am)

0

11

Злые вы, кладоискатели ;) Нормальный он мужик.

0

12

...

Отредактировано Капитан (2010-02-15 10:22:57 am)

0

13

Капитан написал(а):

но 5$ за литовский трехгрошевик Сигизмунда 3

Капитан написал(а):

это круто

дааа уууужжжж...  :lol: даже я со своим стремлением купить подешевле менее 40 - 45 баксов бы за лит троячок Сигизмунда 3-го не предложил, а ежели красивый - то мог бы и 50-60 зеленых... а 5 -это  как коворят поляки - "цо занадто - то нездрово" :O

0

14

aspadar написал(а):

Нормальный он мужик.

а он продаёт по таким-же ценам??? :rolleyes:

Капитан написал(а):

5$ за литовский трехгрошевик Сигизмунда 3 в отличном сохране

если по таким, он не просто нормальный мажик - а сууупер!!!  :rolleyes: Я бы у него баксов за 5 - 10 такой троячок бы с удавольствем купил... :D

Отредактировано Рюрик (2006-10-31 03:20:37 pm)

0

15

Мужик-то он может и нормальный, но 5$ за литовский трехгрошевик Сигизмунда 3 в отличном сохране - это круто

Угу, цены немножко не up-to-date. Предложили бы мне за полтинник. Это если самый рядовой...

0

16

в продолжение темы....

    История кладов Гродненщины будет отображена на карте области.

    Ученые, историки и коллекционеры-нумизматы по крупицам собирают информацию о ценных находках монет за последние два века.

    За карту Гродненской области с красными и синими флажками любой кладоискатель отдаст немалые деньги: на ней отмечены места находок монет. По опыту, на одном месте обнаруживают по несколько кладов. Но карта не продается. Сотрудники белорусского нумизматического общества по фрагментам восстанавливают историю кладоискателей для будущих поколений.

    Виктор Какареко, председатель Белорусского нумизматического общества:

    «Сведения собираются по крупицам, заносятся в компьютер. Мы произвели поездки по всем известным местам находок после Второй мировой войны, встречались с людьми. Они рассказали, при каких обстоятельствах к ним попали монеты».

    Белорусское нумизматическое общество существует более 10 лет, все это время коллекционеры и собирают данные о находках. В музеях таких монет масса, а информации о том, где и кем они были найдены, до сих пор нет.

    За всю историю цивилизации люди закопали в землю почти 400 тысяч тонн золота и 3 тысячи тонн серебра. Ученые уверяют: если сегодня все золото выкопать, то каждый житель земли получит как минимум 60 грамм.

    Самый крупный клад монет в фонды Гродненского археологического музея привезли из деревня Ликовка в середине прошлого века. Дед Зои Посвистелик копал яму для хранения картошки и наткнулся на разбитый горшок, а в нем – 10 килограммов серебряных и медных монет 17 века.

   Зоя Посвистелик, внучка кладоискателя:

   «Когда я ходила в школу в классе 5-м – 6-м, видела в музее этот горшок, рассыпанные монеты возле него. Когда я была в музее, чувствовала такую гордость за деда!».

    В архивах нумизматического общества – уже почти 200 таких историй. Каждый случай подробно описан. Белорусские нумизматы уже издали книгу о монетах Великого Княжества Литовского. Собранная информация о кладах и монетах, уверяют коллекционеры, бесценна для историков.

    Виктор Какареко, председатель Белорусского нумизматического общества:

    «Для науки это важно – составить топографию, нанести на карту клады, которые были найдены и прослеживать, как проходили торговые пути, какой участок был более обжитый, где было большее денежное обращение монет».

    В самых ближайших планах общества нумизматов – издание книги о географии кладов и подробное описание находок Гродненской области. А потом и всей страны.

// ОНТ

0


Вы здесь » Литовский кладоискатель-ФОРУМ ВКЛ. Lietuvos lobiu ieskotojas - LDK FORUMAS » Обсуждение законов и СМИ » Месцы грашовых скарбаў Гарадзеншчыны…